Turbūt daugelis esate girdėję apie tokį gandą (arba gal jau ir faktą), kad visi (arba beveik visi – priklausomai nuo šaltinio) .com domenai iki 4 simbolių ilgio yra užregistruoti. Įdomumo dėlei sugalvojau patikrinti kokia yra situacija su lietuviškais .lt domenais. Gavosi toks įdomus mini tyrimas (duomenis nuo 2013-01-19).

Iš kur skaičiai?

Kalbant apie lietuviškus domenus apsiribojau ne 4, bet 3 simboliais, nes plika akimi pastebėjau, kad tokio ilgio laisvą .lt domeną rasti netaip ir sunku (reiškia yra nemažai laisvų ir 3-jų simbolių domenų, jau nekalbant apie 4). Taigi, tikrinsime kiek yra 2-jų ir 3-jų simbolių (įskaitant lotynų abėcėlės raides ir skaičius nuo 0 iki 9) ilgio laisvų domenų .lt zonoje.

Parašiau neilgą skriptą, kuris parenka visas įmanomas 2-jų ir 3-jų simbolių kombinacijas ir pasinaudodamas vienu iš WHOIS’o API patikrina kiekvieną iš šių simbolių rinkinių, kaip domeną (paprastas DNS įrašų patikrinimas nesuteikia pakankamai tikslumo). Iš viso gaunasi 362+363 = 47952 tokių kombinacijų.

Atsirado problemų. Dauguma whois API teikiančių servisų limituoja užklausų skaičių, o tolimesnės užklausos yra mokamos. Atradau nemokamą, pritaikiau skriptą šitam API. Galiausiai pasirodė, kad pats domreg.lt (į kurį nueina lietuviškų domenų WHOIS užklausos) riboja užklausas – 100 užklausų per parą iš vieno IP. Šioje vietoje teko pagudraut, bet viskas gavosi – domenų bazė surinkta, nors laiko prireikė kiek daugiau (tiesą pasakius, daug daugiau), negu tikėjaus.

Raidės, raidės, skaičiai, skaičiai…

Statistikoje galima pastebėti daug visokių įdomių dalykėlių.

Dviejų raidžių domenai

Absoliučiai visi dviejų raidžių .lt domenai yra užimti. Raidžių, be skaičių (aa.lt, ab.lt, …, zz.lt). Jų išviso yra 676. Įdomu, kad beveik pusė iš jų (331) yra užregistruoti per Hostex.lt sistemą. Ir beveik 80% iš visų šių dviejų raidžių domenų buvo užregistruoti dar 2009 metais ir anksčiau.

Dviejų simbolių domenai

Kalbant apie domenus, susidedančius iš 2-jų raidžių ir/arba skaičių, situacija atrodo taip:

2 symbols LT domains  statistics

Verta pažymėt, kad domenai iš 2-jų skaičių (00.lt, 01.lt, …, 99.lt) taipogi visi yra užimti (2012 metų pradžioje šis užimtumas siekė dar tik 80%). Taigi, visi laisvi 2-jų simbolių domenai (14.82%) susideda iš vienos raidės ir vieno skaičiaus.

Trijų raidžių domenai

Kaip jau minėjau, rasti 3-jų simbolių laisvą domeną nėra taip ir sunku. Ir ištikrųjų, 3-jų raidžių ilgio domenų (aaa.lt, aab.lt, …, zzz.lt) užimtumas:

3 symbols LT domains statistics

Iki 2010 metų, iš visų šiuo metu 3-jų raidžių registruotų domenų, buvo užregistruota tik apie 50%. Reiškia, pastaraisiais metais 3-jų simbolių domenų išpirkimas labai padidėjo (lyginant pvz. su 2-jų raidžių domenais).

Trijų simbolių domenai

Čia pasirinkimo, suprantama, dar daugiau. Iš visų įmanomų 46656 tokių trumpų domenų, sudarytų iš 3-jų simbolių (aaa.lt, aa1.lt, aab.lt, …, 999.lt) yra:

3 symbols LT domains statistics

Bendra statistika

Taigi, imant visą 2-jų ir 3-jų raidžių (aa.lt, ab.lt, …, zzz.lt) domenų aibę:

2 and 3 symbols LT domains statistics

Tokie vat įdomūs faktai. Na ir pabaigai… Kiek visų trumpų registruotų domenų yra užregistruota pas kuriuos registratorius:

Short LT domains registrators statistics

Pamąstymai

Visgi besirenkant lietuviška domeną dar yra vietos pafantazuot. Vienintelis dalykas, ką būtų sunku pasiekti – tai gauti dviejų raidžių domeną. Tačiau yra visos marios laisvų 3-jų simbolių vardų. O jeigu raides derinti su skaičiais, tai tokių variantų yra dar daugiau. Bet, kaip galima pastebėti, trijų raidžių domenai irgi gan greitai yra išperkami, ir jeigu tokios tendencijos išliks, po kelių metų galime nebeturėti laisvų ir 3-jų raidžių domenų. Jeigu kažkam reikia kokios nors specifinės šių domenų statistikos arba sąrašų – prašome susisiekti.

P.S. nėra jokios garantijos, kad pateikta informacija ir skaičiai yra begalo tikslūs. Kaip ir visur, lieka maža nereikšmingų klaidelių tikimybė, nuo kurių bendras vaizdas nenukenčia.